AutomatykaB2B
Automatyka - portal branżowy

Gospodarka

W Warszawie stanął pierwszy pantografowy punkt ładowania elektrycznych autobusów
piątek, 20 stycznia 2017 12:39
Na warszawskim Mokotowie przy ulicy Spartańskiej powstała pierwsza w mieście stacja ładowania autobusów elektrycznych wyposażona w pantograf. Urządzenie quickPOINT Column Charger ma moc 200 kW. Miejskie Zakłady Autobusowe planują uruchomienie w Warszawie 19 takich punktów ładowania. Producentem pantografowej stacji przeznaczonej do ładowania na pętlach autobusowych jest firma Ekoenergetyka-Polska z Zielonej Góry.
Wspólna specyfikacja CLPA i PI
piątek, 20 stycznia 2017 07:59
CC-Link Partner Association (CLPA) i Profibus & Profinet International (PI) wydały nową, wspólną specyfikację. Ma ona zapewnić interoperacyjność sieci CC-Link IE i sieci Profinet. Pojawienia się na rynku pierwszych produktów z nią zgodnych można się spodziewać już w tym roku.
Comau współpracuje z Engineering Ingegneria Informatica
czwartek, 19 stycznia 2017 11:41
Comau, dostawca robotów i rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej, rozpoczął współpracę z Engineering Ingegneria Informatica. Jest to włoskie przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania i świadczeniu usług w zakresie IT. Celem kooperacji jest opracowanie i promowanie rozwiązań sprzętowych oraz programowych w dziedzinie konserwacji predykcyjnej, zgodnych z najnowszymi trendami w zakresie Internetu Rzeczy i analizy dużych zbiorów danych (Big Data).
Lotos i PGNiG otrzymały koncesje na prace wydobywcze w Norwegii
czwartek, 19 stycznia 2017 07:56
Norwegia zakończyła kolejną rundę przyznawania morskich licencji na prace wydobywcze na Morzu Północnym, Norweskim i Barentsa. Norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej przyznało 56 koncesji. Otrzymały je również dwa polskie koncerny energetyczne - Lotos i PGNiG. Firma Lotos ma udziały w pięciu koncesjach dotyczących Morza Północnego, natomiast PGNiG - w dwóch realizowanych na Morzu Norweskim. Łącznie w poszukiwaniach surowców udział weźmie 29 firm.
Multi-Contact zmienia nazwę na Stäubli Electrical Connectors
środa, 18 stycznia 2017 11:43
Dostawca elektrycznych elementów złącznych - firma Multi-Contact - od 1 stycznia 2017 roku zmienia nazwę na Stäubli Electrical Connectors. Będąc od 15 lat częścią grupy Stäubli, teraz w pełni przechodzi pod markę światowego dostawcy rozwiązań mechatronicznych, co wiąże się ze zmianą nazwy i przyjęciem nowego wizerunku. Wszystkie wcześniej zawarte porozumienia oraz kontrakty są nadal ważne, struktura organizacyjna firmy pozostaje bez zmian, a klienci - dzięki połączeniu - uzyskują dostęp do szerszych zasobów badawczych i globalnej sieci wsparcia.
Rolls-Royce przyznał się do stosowania praktyk korupcyjnych
środa, 18 stycznia 2017 09:42
Firma Rolls-Royce zawarła porozumienie z brytyjskim urzędem antykorupcyjnym Serious Fraud Office (SFO), w wyniku którego zapłaci karę 671 mln funtów, a jego działania korupcyjne nie będą ścigane. SFO od 2012 roku prowadził dochodzenie w sprawie łapówek Rolls-Royce'a przekazywanych między innymi w Brazylii, Chinach i Indonezji. Przyjmowały je lokalne firmy zajmujące się sprzedażą, dystrybucją i serwisowaniem sprzętu produkowanego przez Rolls-Royce'a. Ugoda koncernu z władzami Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Brazylii kończy to postępowanie.
Spadnie popyt na przekładnie śrubowe
środa, 18 stycznia 2017 07:58
Jak przewiduje Transparency Market Research wartość europejskiego rynku przekładni przemysłowych zwiększy się z 24 mld dolarów w 2015 roku do 35 mld dolarów w 2024, co oznaczać będzie średni wzrost o prawie 5% co roku. Przyczyni się do tego przede wszystkim rosnący popyt w branży produkcyjnej, m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, stalowym, tworzyw sztucznych oraz papierniczym. Głównym czynnikiem hamującym będą natomiast koszty ich eksploatacji oraz brak wykwalifikowanych pracowników dbających o prawidłowy montaż i regularną konserwację przekładni.
Energa zasili Wrocław
wtorek, 17 stycznia 2017 12:17
Spółka Energa Obrót wygrała przetarg na dostawę energii elektrycznej dla 281 jednostek wchodzących w skład grupy zorganizowanej przez Urząd Miejski Wrocławia, między innymi obiektów kultury, placówek oświatowych i centrów zdrowia. Energia będzie pochodziła wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Umowę zawarto na cały 2017 rok.
Rynek systemów zabezpieczeń rurociągów - prawie 9 mld dolarów w 2021 roku
wtorek, 17 stycznia 2017 07:53
Wartość światowego rynku systemów zabezpieczeń rurociągów zwiększy się z 5,6 mld dolarów w 2016 roku do 8,7 mld dolarów w roku 2021, co oznaczać będzie średni wzrost o 9% co roku. Według MarketsandMarkets przyczyni się do tego głównie rosnący popyt na surowce energetyczne i konieczność ich zrównoważonego zużywania, wzrost wydatków ponoszonych przez firmy energetyczne na infrastrukturę i ochronę sieci przesyłowych, rozbudowa oraz modernizacja rafinerii, a także zaostrzające się przepisy. Największy udział w tym rynku utrzyma Ameryka Północna, m.in. dzięki rozbudowanej infrastrukturze rurociągowej, oraz Europa.
Rok 2016 rekordowy dla światowej fotowoltaiki
poniedziałek, 16 stycznia 2017 11:47
Jak informuje Bloomberg New Energy Finance, w 2016 roku globalne inwestycje w obszarze fotowoltaiki osiągnęły wartość 116 mld dolarów przy ogólnych inwestycjach w odnawialne źródła energii na poziomie 287,5 mld dolarów. Mimo spadku wartości inwestycji w fotowoltaikę aż o 32% w porównaniu do roku 2015, w ubiegłym roku potencjał elektrowni PV wzrósł o 70 GW, czyli o 15 GW więcej niż w 2015 roku oraz o 30 GW więcej niż w 2014. Świat zawdzięcza rekordowy wzrost potencjału farm fotowoltaicznych głównie instalacjom chińskim.
Współpraca Fairhair Alliance i ZigBee Alliance
poniedziałek, 16 stycznia 2017 07:52
Fairhair Alliance - organizacja zrzeszająca firmy z branży oświetleniowej, automatyki budynkowej i IT, działająca na rzecz upowszechnienia się Internetu Rzeczy w budynkach oraz ZigBee Alliance - stowarzyszenie, które zajmuje się rozwojem oraz promowaniem standardu łączności bezprzewodowej ZigBee, poinformowały o rozpoczęciu współpracy. W ramach kooperacji organizacje te będą działać na rzecz zapewnienia interoperacyjności produktów oraz ujednolicenia standardów na potrzeby inteligentnych budynków komercyjnych.